STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W „TERMACH SZAFLARY”

Kierując się naczelną zasadą działania w najlepszym interesie dzieci, dla ich dobra, z szacunkiem oraz uwzględniając ich potrzeby, a także działając na podstawie art.22b i art. 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U.2024.560 t.j.) Termy Szaflary sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (adres:
osiedle Słoneczne 3, kod 31-956, o numerze NIP: 6762506988, REGON: 364408970, KRS: 0000616755, dalej jako: Spółka) uchwaliła niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich dla prowadzonej działalności rekreacyjnej/sportowej oraz świadczonych usług hotelarskich. Wszystkie osoby zatrudniane przez spółkę – bez względu na podstawę zatrudnienia mają
obowiązek stosować postanowienia Standardów.

Spółka zapewnia równy dostęp do świadczonych usług osobom ze specjalnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami oraz eliminuje bariery utrudniające Małoletnim samodzielne funkcjonowanie i ekspresję, w szczególności bariery architektoniczne i informacyjno-komunikacyjne.

Słownik pojęć:
1. Standardy – niniejszy dokument pn.: „Standardy Ochrony Małoletnich”.
2. Małoletni (Dziecko) – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
3. Opiekun dziecka – przedstawiciel ustawowy dziecka: rodzic albo opiekun; rodzic zastępczy; opiekun tymczasowy (czyli osoba upoważniona do reprezentowania małoletniego obywatela Ukrainy, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osób dorosłych)
4. Obca osoba dorosła to każda osoba powyżej 18 roku życia, która nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.
5. Pracownik – osoba zatrudniona przez Spółkę bez względu na podstawę zatrudnienia/współpracy (np. umowa o pracę, umowa cywilno-prawna, np. zlecenie, B2B, umowa o dzieło, a także stażysta, praktykant, wolontariusz itp.)
6. Krzywdzenie Małoletniego/Dziecka – zachowanie, które może stanowić popełnienie czynu zabronionego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu obiektu turystycznego, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie; każde zamierzone lub niezamierzone działanie/zaniechanie jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, które naruszają prawa, swobody i dobra osobiste dzieci i/lub zakłócają ich optymalny rozwój,
7. Przestępstwo na szkodę dziecka – przestępstwa na szkodę dziecka określone przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego (na szkodę dzieci mogą być popełnione przestępstwa określone przepisami prawa powszechnie obowiązującego, jakie mogą być popełnione także przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeku karnego ).
8. Formy przemocy wobec dziecka:
a. Przemoc fizyczna wobec dziecka to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
b. Przemoc psychiczna wobec dziecka to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a opiekunem lub inna osobą, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m.in.: niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie 2 indywidualności dziecka i granic psychicznych pomiędzy rodzicem a
dzieckiem.
c. Wykorzystywanie seksualne dziecka to włączanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody i/lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób i/lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa. Z wykorzystaniem seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność wystąpi między dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy. Wykorzystanie seksualne może przyjąć również formę wyzyskiwania seksualnego, czyli jakiegokolwiek faktycznego lub usiłowanego nadużycia pozycji podatności na zagrożenia, przewagi sił, lub zaufania, w celach seksualnych, w tym, ale nie wyłącznie, czerpanie zysków finansowych, społecznych lub politycznych z seksualnego wykorzystywania innej osoby. Szczególne zagrożenie wyzyskiwaniem seksualnym zachodzi w czasie kryzysów humanitarnych. Zagrożenie wyzyskiwaniem istnieje zarówno wobec dzieci jak i ich opiekunów (definicja za Biuletynem ONZ ST/SGB/2003/13).
d. Zaniedbywanie dziecka to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest
zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.

9. Obiekt – Obiekt wypoczynkowy „Termy Szaflary” położony w Szaflarach przy ul. Osiedle Nowe 20, na który składają się Apartamenty oferujące usługi noclegowe/hotelarskie oraz część sportowa/rekreacyjna z basenami i strefą SPA, jak również świadczone są usługi gastronomiczne.
10. Działanie Spółki lub Obiektu – ilekroć mowa w niniejszym dokumencie o czynnościach podejmowanych przez Spółkę/Obiekt rozumie się przez to czynności podejmowana przez osoby uprawnione do działania w imieniu Termy Szaflary sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie – Zarząd lub osoby uprawnione przez Zarząd.

POSTANOWIENIA WSPÓLNE DLA DZIAŁALNOŚCI REKREACYJNEJ/SPORTOWEJ ORAZ USŁUG HOTELARSKICH/NOCLEGOWYCH

I. Zasady bezpiecznej rekrutacji
1. Spółka stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa, w szczególności zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
2. Osoby pracujące z dziećmi (wykonujące zadania bądź delegowane do wykonywania zadań związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi) muszą wykazać w historii swojego zatrudnienia, że w przeszłości nie skrzywdziły żadnego dziecka.
3. Spółka uzyskuje informacje, czy dane osoby, o której mowa w ust. 2, są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
4. Osoba, o której mowa w ust. 2, przedkłada informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
5. Osoba, o której mowa w ust. 2, posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, ponadto przedkłada informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
6. Osoba, o której mowa w ust. 2, składa oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
7. Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w ust. 5 lub 6, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
8. W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w ust. 5-7, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w ust. 2, składa Spółce oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
9. Oświadczenia, o których mowa w ust. 6 i 8, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści:
„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
10. Informacje, o których mowa w ust. 3, Spółka utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. Informacje oraz oświadczenia, o których mowa w ust. 4-8, Spółka załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
11. W umowach o świadczenia usług zewnętrznych zawiera się zapis, który umożliwi egzekwowanie przez Spółkę odpowiedniego standardu w zakresie sprawdzania pracowników przez tenże podmiot pod kątem ich bezpieczeństwa dla dzieci. Zapis umożliwi Spółce kontrolę spełnienia obowiązku pod rygorem natychmiastowego wypowiedzenia umowy oraz kary umownej lub innych sankcji związanych z niespełnieniem warunków umowy w tym zakresie.

II. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między Małoletnim a personelem Obiektu, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec Małoletnich

1. Niedopuszczalne jest Krzywdzenie Małoletniego w jakiejkolwiek formie.

2. Pracownicy zobowiązani są do profesjonalnego działania i traktowania Małoletnich z szacunkiem, uwzględniając ich potrzeby i kierując się zasadą równości wszystkich Małoletnich (tj. bez względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, narodowość, obywatelstwo, religię /wyznanie lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, przynależność do grup społeczno-zawodowych, sytuację materialną i prawną, wykształcenie, zawód, pochodzenie społeczne).
3. Podejmowane przez pracowników działania muszą być adekwatne do sytuacji i sprawiedliwe względem Małoletnich i uwzględniać ich potrzeby.
4. W przypadku powzięcia informacji o Krzywdzeniu Małoletniego lub podjęcia podejrzenia takiego Krzywdzenia pracownik zobowiązany jest podjąć niezwłocznie działania mające na celu ochronę Małoletniego i wdrożenie obowiązujących w Obiekcie procedur.
5. Pracownicy powinni być uważni na ewentualne zagrożenia dla Dzieci w przestrzeni w której pracują np. widząc awarię sprzętu lub wyposażenia Obiektu lub ich używanie w sposób nie zgodny z przeznaczeniem, powinni podjąć działania celem eliminacji niebezpieczeństwa dla Małoletnich, w szczególności zwrócić uwagę na konieczność prawidłowego korzystania z urządzeń, zabezpieczyć miejsce awarii by uniemożliwić korzystanie z uszkodzonego urządzenia i powiadomić Kierownika Obiektu o konieczności podjęcia czynności naprawczych.
6. Komunikacja pracowników z Małoletnimi powinna być dostoswana do ich wieku i sytuacji. Działania i komunikaty powinny być otwarte i przejrzyste, tak by minimalizować ryzyko ich błędnej interpretacji.
7. Zabronione jest wykorzystywanie w jakiejkolwiek formie władzy i przewagi fizycznej lub psychicznej względem Małoletnich. Podniesienie głosu dopuszczalne jest tylko w sytuacji przeciwdziałania zagrożeniu życia i zdrowia Małoletnich.
8. Kategorycznie zabronione jest jakiekolwiek odnoszenie się (zachowaniem, gestem, wypowiedzią, w tym żartem) przez pracowników do aktywności seksualnej bądź atrakcyjności seksualnej Małoletnich lub innych osób, jak również nawiązywanie jakichkolwiek relacji o charakterze romantycznym lub seksualnym z Małoletnimi (w tym czynienie nieodpowiednich propozycji). Kategorycznie zabronione jest udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
9. Zabronione jest spożywanie alkoholu, jakichkolwiek nielegalnych substancji i palenie tytoniu przez pracowników w towarzystwie Małoletnich, jak również proponowanie alkoholu, wyrobów tytoniowych lub nielegalnych substancji Małoletnim.
10. Pracownicy nie mogą w jakiejkolwiek formie utrwalać wizerunku Małoletnich dla celów prywatnych, ani umożliwiać jego utrwalenie osobom trzecim.
11. Kontakt fizyczny pracowników z Małoletnim jest co do zasady niedozwolony, poza sytuacjami w których jest konieczny z uwagi na szczególne okoliczności np. udzielnie pierwszej pomocy lub inne sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia.
12. Kontakty między pracownikami i Małoletnimi powinny ograniczać się do godzin pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie obowiązków pracownika. Gdy jest to konieczne właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy). Każdorazowy kontakt winien być za wiedzą rodzica/opiekuna Małoletniego.
13. Każdy pracownik winien być świadomy zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania swojej prywatnej aktywności w Internecie przez aplikacje i algorytmy, w szczególności jeśli jego profil jest publicznie dostępny, gdyż Małoletni i ich rodzice/opiekunowie będą mieć wgląd w publikowane treści.
14. Wszelkie informacje pozyskane przez pracownika, a dotyczące Małoletnich, ich rodziców lub opiekunów, sytuacji Krzywdzenia Małoletniego, związane z Krzywdzeniem lub wszczętymi w związku z nim procedurami – stanowią tajemnicę. Ich ujawnianie w jakiejkolwiek formie i rozpowszechniane jest surowo zabronione, za wyjątkiem czynności niezbędnych do podjęcia interwencji w ochronie dobra Małoletniego o których mowa w dalszej części niniejszych Standardów, które to czynności prowadzone muszą być zgodnie z obowiązującymi w Obiekcie procedurami.
15. Złamanie zasad wymienionych w przedmiotowej procedurze może być podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej.

III. Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego.

Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.

1. W przypadku pozyskania informacji, o Krzywdzeniu małoletniego lub podejrzeniu Krzywdzenia każda osoba ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia tego faktu najbliższemu ratownikowi lub pracownikowi Recepcji.
2. Poinformowany pracownik (jak i każdy pracownik, który sam jest świadkiem Krzywdzenia Małoletniego lub poweźmie podejrzenie takiego Krzywdzenia) ma obowiązek podjęcia niezwłocznych działań mających na celu wyeliminowanie w/w działań Krzywdzących Małoletniego, zadbania o bezpieczeństwo Małoletniego:
A. w przypadku krzywdzenia polegającego na stosowaniu przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu Małoletniego, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożenia życia lub zdrowia Małoletniego:

a. pracownik ma obowiązek odseparowania Małoletniego od osoby podejrzanej o jego krzywdzenie (także w sytuacji gdy osobą krzywdzącą jest rodzic/opiekun dziecka),
b. w przypadku zdarzeń na terenie Obiektu wymagających natychmiastowej reakcji – Pracownik będący świadkiem zdarzenia natychmiast powiadamia odpowiednie służby dzwoniąc pod nr 112 (policja, pogotowie),
c. następnie pracownik ma obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia zaistnienia sytuacji Kierownikowi obiektu,
d. następnie pracownik wraz z Kierownikiem obiektu podejmują czynności niezbędne do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, identyfikacji Małoletniego, jego rodziców/opiekunów prawnych, uczestników zdarzenia oraz świadków i o ile to możliwe przeprowadzają rozmowę z Małoletnim, także wskazując mu inne dodatkowe źródła wsparcia o których mowa w dalszej części niniejszych Standardów,
e. gdy podejrzanym o krzywdzenia jest inny Małoletni o zdarzeniu informowani są jego rodzice/opiekunowi prawni w celu umożliwienia im uczestnictwa w podejmowanych czynnościach wyjaśniających,
f. końcowo pracownik sporządza notatkę służbową zawierając opis: przebiegu zdarzenia, uczestników zdarzenia oraz podjęte działania i przekazuje ją Kierownikowi Obiektu,

B. w przypadku krzywdzenia innego niż wymienione powyżej (lit. A), w szczególności innej formy przemocy fizycznej, psychicznej, innych niepokojących zachowań względem Małoletniego lub podejrzenia zaniedbania:

a. pracownik ma obowiązek zadbania o bezpieczeństwo dziecka i zwrócenia uwagi podejrzanemu o krzywdzenie,
b. następnie pracownik ma obowiązek bezzwłocznego zgłoszenia zaistnienia sytuacji Kierownikowi obiektu,

c. następnie pracownik wraz z Kierownikiem obiektu podejmują czynności niezbędne do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, identyfikacji Małoletniego, jego rodziców/opiekunów prawnych, uczestników zdarzenia i świadków oraz przeprowadzają rozmowę ze sprawcą i Małoletnim, także wskazując mu inne dodatkowe źródła wsparcia o których mowa w dalszej części niniejszych Standardów,
d. gdy podejrzanym o krzywdzenie jest inny Małoletni o zdarzeniu informowani są jego rodzice/opiekunowi prawni w celu umożliwienia im uczestnictwa w podejmowanych czynnościach wyjaśniających,
e. końcowo pracownik sporządza notatkę służbową zawierającą opis: przebiegu zdarzenia, uczestników zdarzenia oraz podjęte działania i przekazuje ją Kierownikowi Obiektu,

3. W przypadkach innych niż wymienione w pkt. 2 lit. A ppkt b. – Kierownik Obiektu i o ile to możliwe w porozumieniu z Zarządem lub osoba wyznaczona przez Zarząd podejmuje decyzję, czy konieczne jest wezwanie Policji i pogotowia ratunkowego. Obowiązek wezwania Policji i pogotowia ratunkowego występuje zawsze gdy wobec Małoletniego użyto lub istnieje podejrzenie, że użyto przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożenia życia lub zdrowia Małoletniego.
4. Kierownik obiektu we współpracy z Zarządem podejmuje działania wyjaśniające mające na celu ustalenie przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne Małoletniego.
5. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice lub opiekunowie dziecka – Kierownik obiektu we współpracy z Zarządem podejmuje czynności wyjaśniające, a o ich wyniku informuje rodziców/opiekunów prawnych Małoletniego w formie pisemnej – także w sytuacji gdy czynności wyjaśniające nie doprowadziły do potwierdzenia zgłoszonych podejrzeń.
6. W przypadku gdy zgłoszono Krzywdzenie Małoletniego przez pracownika, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z Małoletnimi (nie tylko z Małoletnim co do którego zgłoszono Krzywdzenie) – do czasu wyjaśnienia sprawy. Zarząd Spółki podejmuje czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne Małoletniego.
7. Jeśli zaistniała sytuacja dotyczy przestępstwa, Zarząd Spółki składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury/policji. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych powyżej.
8. Jeśli zaistniała sytuacja dotyczy podejrzenia Krzywdzenia dziecka, innego niż przestępstwo, a rodzice/opiekunowie prawni przejawiają postawę braku zaangażowania, nie wykazują chęci pomocy i wsparcia Małoletniego, Zarząd Spółki składa wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych powyżej.
9. W sytuacji pozostawienia dziecka poniżej 7 roku życia bez opieki, pracownik który powziął informacje o takim zdarzeniu, powinien powiadomić o tym fakcie Kierownika Obiektu lub inną osobę wskazaną przez Zarząd, która podejmuje dalsze czynności w szczególności w celu odnalezienia rodzica/opiekuna lub innej osoby dorosłej pod której opieką Dziecko pozostawało w Obiekcie. Odnaleziony rodzic/opiekun powinien zostać poinformowany kategorycznym zakazie pozostawiania dziecka bez opieki. Jeśli rodzica lub opiekuna nie uda się odnaleźć lub są oni w stanie uniemożliwiającym podjęcie opieki Kierownik Obiektu (lub osoba wyznaczona przez Zarząd Spółki) zawiadamia Policję.
10. Zarząd podejmując decyzję o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego bądź zawiadomienia sądu opiekuńczego, kieruje się przede wszystkim dobrem Małoletniego i informuje o tym fakcie rodziców bądź opiekunów prawnych Małoletniego.

11. Z przebiegu każdej interwencji Kierownik Obiektu lub inny wyznaczony przez Zarząd pracownik sporządza Kartę Interwencji według wzoru ustalonego przez Zarząd Spółki (Załącznik nr 1 do niniejszej procedury). Kartę załącza się do Rejestru Interwencji prowadzonego przez Zarząd Spółki (prowadzonego wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 2 do niniejszej procedury).
12. Dokumentację dotyczącą interwencji przechowuje się w sposób zapewniający poufność, przez okres nie dłuższy niż jest to wymagane zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

IV. Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów
1. Niniejsze standardy podlegają okresowemu przeglądowi i aktualizacji co najmniej raz na dwa lata, co ma na celu dokonanie oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
2. Odpowiedzialnym za dokonanie przeglądu i aktualizacji jest Zarząd Spółki.
3. Procedura przeglądu i aktualizacji Standardów obejmuje w szczególności ankietę wśród pracowników, w której pracownicy będą mogli wskazać swoje uwagi dotyczące wykonywania Standardów oraz zaproponować zmiany.
4. Wnioski z przeprowadzonej oceny są dokumentowane pisemnym protokołem. V. Zakres kompetencji i odpowiedzialności osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu Obiektu do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności

1. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem niniejszych Standardów odpowiada Spółka (Zarząd), która wykonywanie czynności z tego zakresu może powierzyć konkretnej osobie.
2. Wdrożenie Standardów następuje poprzez zapoznanie wszystkich Pracowników z ich treścią za co odpowiedzialny jest Zarząd Spółki lub osoba wskazana przez Zarząd Spółki. Po zapoznaniu się ze Standardami każdy pracownik pisemnie potwierdza ten fakt.
3. Pracownicy informowani są każdorazowo przez Zarząd Spółki lub osobę wskazaną przez Zarząd Spółki o zmianach w treści Standardów i są zobowiązani do zapoznania się z tymi zmianami, co następnie potwierdzają pisemnym oświadczeniem.
4. Każdy nowo zatrudniany pracownik przed rozpoczęciem czynności służbowych musi zostać poinformowany przez Zarząd Spółki lub osobę wskazaną przez Zarząd Spółki o niniejszych Standardach oraz ma obowiązek zapoznania się z nimi i ich stosowania. Po zapoznaniu się ze Standardami każdy nowo zatrudniony pracownik pisemnie potwierdza ten fakt.
5. Dla pracowników, którzy wykonują obowiązki związane z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi przeprowadza się regularne szkolenia prowadzone przez kompetentne osoby. Szkolenia obejmować mogą również innych pracowników Spółki. Za organizację szkoleń odpowiedzialny jest Zarząd Spółki lub osoba wyznaczona przez Zarząd. Szkolenia są dokumentowane przez Zarząd Spółki lub osobę wyznaczona przez Zarząd, a udział w szkoleniu potwierdzany jest pisemnie.
6. Spółka może też podejmować innego rodzaju działania szkoleniowe i informacyjne adresowane do Pracowników.
7. Wszystkie ww. czynności są dokumentowane poprzez utrwalenie ich w formie pisemnej.

VI. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

1. Dokumentacja składająca się na standardy ochrony małoletnich jest dostępna na stronie internetowej Term Szaflary pod adresem https://www.termyszaflary.com/ w zakładce na dole strony „Standardy Ochrony Małoletnich”, a w formie papierowej w widocznym miejscu przy Informacji Obiektu.
2. Dokument w formie skróconej dostępny jest na stronie internetowej Term Szaflary pod adresem https://www.termyszaflary.com/ w zakładce na dole strony „Standardy Ochrony Małoletnich” oraz w miejscu widocznym dla Małoletnich na terenie Obiektu.
3. Za dostępność Standardów odpowiada Zarząd Spółki lub osoba wyznaczona przez Zarząd Spółki.

VII. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

1. Każdy ujawniony lub zgłoszony incydent lub zdarzenie zagrażające dobru małoletniego, na temat którego pracownik lub Zarząd posiada wiedzę, zostaje odnotowany w Karcie Interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
2. Z przebiegu każdej interwencji Kierownik Obiektu lub inny wyznaczony przez Zarząd pracownik sporządza Kartę Interwencji według wzoru ustalonego przez Zarząd Spółki (Załącznik nr 1 do niniejszej procedury). Kartę załącza się do Rejestru Interwencji prowadzonego przez Zarząd Spółki (prowadzonego wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 2 do niniejszej procedury). Do karty interwencji załączana jest notatka służbowa interweniującego pracownika.
3. Rejestrowi Interwencji prowadzonemu przez Zarząd Spółki i zgromadzonym w nim Kartom nadaje się kategorię archiwalną zgodnie z odrębnymi przepisami.

VIII. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone

1. Małoletni powinni czuć się w Obiekcie dobrze i bezpiecznie. Nieakceptowalne za wszelkie formy przemocy fizycznej i psychicznej między Małoletnimi.
2. Małoletni powinni akceptować odmienność, indywidualność i zainteresowania innych Małoletnich.
3. Małoletni powinni szanować się nawzajem i mieć poczucie obowiązku spieszenia z pomocą innym Małoletnim w przypadku gdy naruszane jest ich dobro.
4. O każdej sytuacji zagrażającej dobru innego Małoletniego mający o tym wiedze Małoletni powinien poinformować najbliższego Pracownika i osoby pod której opieką pozostaje na terenie Obiektu.
5. Zachowania niedozwolone to w szczególności:

  • agresja słowna np. obrażanie, obgadywanie, przezywanie, obraźliwe komentarze, przeklinanie, dokuczanie, zastraszanie, wyśmiewanie, grożenie, obrzucanie wyzwiskami, uszczypliwości, kpiny, ośmieszanie, zaczepki, pogardliwie i/lub wulgarne wyrażanie się o przeciwnej płci, lub w odniesieniu do płci: np. „dziewczyny się do tego nie nadają”,
  • agresja fizyczna tj. w szczególności zachowania, których celem lub rezultatem jest wyrządzenie szkody fizycznej na zdrowiu innej osoby albo odnoszące się do mienia innych osób np. polegające na popychaniu, biciu, kopaniu, szarpaniu, pluciu, zadawaniu ran, podcinaniu, kradzieży pieniędzy lub przedmiotów, zamykania, chowania, niszczenie własności innych osób, zabierania rzeczy lub pieniędzy przy użyciu siły lub groźby jej użycia,
  • noszenie i używanie niebezpiecznych narzędzi,
  • inne formy agresji bez użycia słów i kontaktu fizycznego np. wrogie gesty, miny, izolowanie, manipulowanie,
  • cyberprzemoc (przemoc cyfrowa), tj. wykorzystywanie komunikacji cyfrowej – najczęściej postów, komentarzy w mediach społecznościowych, wiadomości wysyłane przez komunikatory internetowe, a także e-maile i SMS-y – do poniżania, nękania lub zastraszania innej osoby, w szczególności publikowanie fałszywych, ośmieszających, agresywnych komentarzy, zdjęć i filmików w Internecie, upublicznianie w mediach społecznościowych prywatnych fotografii, podszywanie się pod inne osoby

IX. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie

1. Na terenie Obiektu osoby w nim przebywające mogą korzystać z sieci Internet.
2. Spóła podejmuje czynności w celu zabezpieczenia sieci internetowej przed niebezpiecznymi, szkodliwymi i nieodpowiednimi dla Małoletnich treściami.
3. Spółka czyni wszelkie starania dla zapewnienia by stosowane rozwiązania informatyczne i organizacyjne bazowały na aktualnych standardach bezpieczeństwa, w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z sieci.
4. Do podstawowych obowiązków osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo sieci w Spółce, należy w szczególności instalacja i aktualizacja odpowiedniego oprogramowania.

X. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

1. W przypadku, gdy Zarząd Spółki uzna, że konieczne jest ustalenie planu wsparcia Małoletniego po ujawnieniu Krzywdzenia, powinien o tym poinformować rodziców/opiekunów prawnych Małoletniego i przedstawić mu/im swoje sugestie w tej kwestii. Plan wsparcia sporządzany jest przez Zarząd z osobą posiadającą wykształcenie pedagogiczne, a w miarę potrzeby – psychologiczne oraz z radcą prawnym lub adwokatem.
2. Z uwagi na fakt, iż specyfika usług świadczonych przez Obiekt powoduje, iż kontakt z Małoletnimi jest incydentalny celem planu wsparcia jest:

  •  podjęcie działań w celu powstrzymania krzywdzenia małoletniego, zapewnienie Małoletniemu bezpieczeństwa, analiza zajścia,
  • zapewnienie Małoletniemu pomocy i wsparcia, lub zainicjowanie działań interwencyjnych we współpracy z innymi instytucjami, jeśli istnieje taka konieczność.

XI. Ochrona danych osobowych i wizerunku Małoletnich

1. Spółka ma na względzie, że dane pozyskiwane w związku z interwencjami dla dobra Małoletnich stanowią dane o szczególnej wadze, wrażliwe, wymagające najwyższej troski w strzeżeniu ich poufności i przetwarza dane osobowe Małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)
2. Spółka zapewnia najwyższe standardy ochrony Danych Osobowych Małoletnich a obowiązujące zasady przetwarzania danych przewiduje polityka prywatności publikowana na stronie internetowej pod linkiem https://www.termyszaflary.com/polityka-prywatnosci/

3. Na terenie Obiektu funkcjonuje Monitoring wizyjny z którego nagrania wykorzystywane są wyłącznie celach określonych w Regulaminie (pod linkiem https://www.termyszaflary.com/regulamin/) i Polityce prywatności (pod linkiem https://www.termyszaflary.com/polityka-prywatnosci/) dla zapewnienia bezpieczeństwa, w tym wyjaśnienia przebiegu i uczestników zdarzenia w którym doszło do Krzywdzenia (lub zachodzi podejrzenie Krzywdzenia) Małoletnich.
4. Poza Monitoringiem wizyjnym Spółka, ani jej pracownicy nie rejestrują (w szczególności poprzez filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) w innym celu wizerunku Małoletnich.

POSTANOWIENIA SZCZEGÓŁOWE ODNOSZĄCE SIĘ DO ŚWIADCZONYCH USŁUG HOTELARSKICH/NOCLEGOWYCH- PROCEDURA IDENTYFIKACJI DZIECKA PODCZAS REJESTRACJI POBYTU W RECEPCJI

1. Pracownicy recepcji podejmują wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, która towarzyszy dziecku, w szczególności:
a. pracownik recepcji powinien wyjaśnić, że w Obiekcie obowiązują wymagane przez przepisy prawa Standardy Ochron Małoletnich i w związku z tym, jego obowiązkiem jest weryfikacja tożsamości dziecka i relacji łączącej go z osobą dorosłą (towarzyszącą dziecku),
b. następnie pracownik powinien poprosić o dokument tożsamości dziecka lub inny dokument potwierdzający, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem (np. dowód osobisty, legitymacja szkolna, aplikacja MObywatel, Internetowe Konto Pacjenta, orzeczenie sądu),
c. jeśli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, powinna zostać poproszona o okazanie dokumentu np. zgody rodzica na podróżowanie danej osoby z dzieckiem sporządzonej w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym przez notariusza lub zgody podpisanej przez rodzica dziecka wraz ze wskazaniem danych umożliwiających identyfikację dziecka, jego rodzica/opiekuna prawnego oraz osoby z którą dziecko podróżuje,
d. jeśli dana osoba nie dysponuje dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo lub uprawnienie do opieki lub nie chce go okazać należy poprosić o dane dziecka (imię, nazwisko, adres, datę urodzenia) oraz wnikliwie rozpytać o relacje między dorosłym a dzieckiem zarówno dorosłego jak i dziecko,

2. W przypadku gdy rozmowa nie rozwieje wątpliwości dotyczących podejrzenia wobec dorosłego, należy o tym dyskretnie powiadomić Kierownika obiektu lub osobę wyznaczoną przez Zarząd i pracowników ochrony (o ile są w tym czasie na terenie obiektu). Pracownik recepcji powinien uczynić to w sposób aby nie wzbudzać podejrzeń (można np. powołać się na konieczność skorzystania ze sprzętów w biurze Kierownika, prosząc osobę dorosłą, aby poczekała).
3. Od momentu, kiedy pojawią się pierwsze wątpliwości, zarówno dziecko, jak i osoba dorosła powinni być w miarę możliwości w zasięgu wzroku pracowników i nie powinni zostawać sami.
4. Kierownika obiektu lub osoba wyznaczona przez Zarząd Spółki, która została powiadomiona o sytuacji, przejmuje rozmowę z podejrzaną osobą dorosłą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.
5. W przypadku gdy rozmowa potwierdzi przekonanie o próbie lub o popełnieniu przestępstwa na szkodę dziecka, podejmuje decyzję o przeprowadzeniu interwencji i zawiadamia policję.
6. Gdy świadkami nietypowych i/lub podejrzanych sytuacji są pracownicy innych działów Obiektu np. serwis sprzątający, obsługa pokoi, pracownicy baru i restauracji, strefy relaksu, ochrony i in., powinni oni niezwłocznie zawiadomić Kierownika obiektu lub osobę wyznaczoną przez Zarząd, która podejmie odpowiednie działania.

DODATKOWE WSPARCIE MAŁOLETNICH

Dodatkowe wsparcie uzyskać można dzwoniąc w szczególności na następujące numery telefonów:
112 – dostępny całą dobę/7 dni w tygodniu – umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego
16 111 – dostępny całą dobę/7 dni w tygodniu – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
800 120 002 – dostępny całą dobę/7 dni w tygodniu – Ogólnopolskie Pogotowie Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Załączniki stanowią integralną część Standardów.
2. W przypadkach nieuregulowanych w niniejszym dokumencie zastosowanie mają przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
3. Niniejsze Standardy mogą ulec zmianie, przy czym zmiany obowiązywać będą w terminie podanym w zmienionych Standardach.
4. Standardy w niniejszym brzmieniu zawierają zmiany wprowadzone w dniu 22 sierpnia 2024 r. i w tym brzmieniu obowiązują od wskazanego dnia.